Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija bendradarbiaudama su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės filialo valdybos pirmininke Aldona Kalesnikiene, Ukmergės ŠPT metodininke Jolanta Gelūnaite, Ukmergės rajono švietimo skyriaus vedėju Vaidotu Kalinu spalio 18 dieną Ukmergės rajono mokyklas pakvietė į netradicinę pamoką/renginį. Tikslas - paminėti svarbią sukaktį – paskutinių okupuotos Lietuvos masinių trėmimų 70-metį.
Į kvietimą dalyvauti atsiliepė UVTM komanda „Vilkberniai" (mokytojos - Gražina Medišauskienė ir Goda Juzėnaitė), Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos komanda „Viltis"(mokytoja Vida Pulkauninkienė), Ukmergės „Šilo" progimnazijos komanda „Liepsna" (mokytojos - Loreta Talutienė ir Daiva Židonienė) bei UJBG komanda „Laisvės sergėtojai" (mokytoja Loreta Žilinskienė). Pamokoje/renginyje į vieną susiliejo paslaptingai ir praeitis, ir dabartis, ir ateitis. Buvo prikelta Laisvės kovotojų istorija.
Organizuojant renginį renginio scenarijų rašė Jovita Majauskė, orientacinį žygį ruošė ir organizavo Jolanta Čekauskaitė, meninę inscenizaciją paruošė Irmina Balsienė.